Czy wiesz, że aż 8% ludzkiego DNA pochodzi z wirusowych fragmentów obcych organizmów? Część tych fragmentów współdzielimy z większością istot posiadających szczękę i kręgosłup.
Najnowsze badania opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences wykazały 19 nowych fragmentów wirusowego DNA w genomie człowieka. Ponadto 2% przebadanych ludzi posiada w swoim kodzie genetycznym pełną informację na temat takiego wirusa. Badania zostały przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 2500 ludzi z całego świata, a ich geny porównano z cyfrową sekwencją wzorcową, która służy za próbkę bazową genomu człowieka.
Kod genetyczny retrowirusów zapisany jest w formie RNA, który uważany jest za pierwotnego prekursora kodu DNA. Zasada działania wirusów tego typu jest w większości przypadków taka sama - wirus atakuje komórki organizmu poprzez umieszczenie w nich repliki swojego RNA, wykonanej na bazie ludzkiego DNA. Przykładem retrowirusa działającego w ten sposób jest znany na całym świecie wirus HIV.
Przez tysiąclecia nasi przodkowie zmagali się z chorobami wywoływanymi retrowirusami i to właśnie zostało utrwalone w naszym DNA. Fragmenty kodu genetycznego wirusów były przekazywane z pokolenia na pokolenia, przekształcając się w tzw. ludzkie retrowirusy endogenne (HERV). Poprzednie badania pozwoliły zidentyfikować w naszym genomie 17 fragmentów wirusów typu HERV, a obecne badania dołożyły do puli kolejne 19 nowych odmian, z czego jedna z nich to kompletny genom wirusowy. Jest to drugi odkryty przypadek prowirusa w DNA człowieka, który byłby w stanie samodzielnie replikować się i zainfekować nosiciela.
Na szczęście retrowirusowe fragmenty DNA w większości nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia, a wręcz przeciwnie - niektóre wspierają nasz organizm. Jeden z HERV wspomaga ciąże poprzez utworzenie ochronnej warstwy komórkowej wokół płodu, która ma za zadanie chronić go przed toksynami z krwi matki.
Źródło: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/ancient-viruses-are-hiding-within-your-dna
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz